Jak na "zimní deprese"

08.01.2025


"Uprostřed zimy jsem v sobě objevil věčné léto."

Albert Camus



Zima, moje něžná kráska

Něha a krása zasněžené krajiny, která se zahalila v jemný šat utkaný z nekonečného množství vloček. Každá vločka je jinak krásná, jinak velká, naprosto jedinečná. Pro mne je zima se sněhem pohádkovým obdobím, kdy cítím zklidnění a načerpání energie, vnitřní síly. Jsem sama se sebou a ve svém nitru. Dělám úklid od všeho, co již ve svém životě nepotřebuji. A věřte, že vymetu každý kout. Vytvářím prostor pro nové.


"Zimní blues"

Zimní měsíce jsou pro některé z vás ponurým obdobím s nedostatkem světla, pocity nevlídnosti, někdy až marnosti, tmy nejen venku, nýbrž i v duši. Mnozí jej pociťujete jako nepřívětivý čas, který přináší zátěž pro psychiku. Únava, malátnost i častější výkyvy nálady jsou častými návštěvníky nejednoho z vás. 

"Zimní deprese" je často označována jako "zimní blues". Zimní blues souvisí s nedostatkem slunečního svitu, který ovlivňuje také produkci serotoninu – hormonu radosti a štěstí. 


Co pomáhá se "zimní depresí"

S nepříjemnými projevy "zimní deprese", kdy vám chybí dostatek světla, je možné se vyrovnat,. Pomocí níže nabízených metod a terapií si zlepšíte náladu, najdete ztracenou rovnováhu pro vaše tělo a mysl.


Kraniosakrální terapie a zimní smutek

Kraniosakrální terapie a její jemný dotek přináší hlubokou relaxaci. Tato jemná manuální technika působí na lebku, páteř a sacrum. Pomáhá uvolnit napětí v těle, zlepšuje cirkulaci mozkomíšního moku a podporuje přirozené samoléčivé procesy organismu. Kraniosakrální terapie je vhodná i při řešení stavů úzkostí, paniky, stresu a depresí spojených se zimním obdobím.


Jak kraniosakrální terapie probíhá

Při kraniosakrální terapii leží klient oblečený na lehátku přikrytý dekou a terapeut jemnými dotyky vyšetřuje a ošetřuje klientovo tělo. Kraniosakrální ošetření je velmi příjemné a vyvolává pocit hluboké relaxace až meditace.


Bachovy květové esence 

Bachovy květové esence působí na vaše emoční rozpoložení a jsou skvělým pomocníkem při překonávání zimního blues. Je celá řada esencí, které mohou pomoci při pocitech smutku, beznaděje, úzkosti a dalších projevech negativních emocí. 


Bachovy esence vhodné při zimním blues - příklady

  • Gentian - pro jedince, kteří snadno ztrácejí naději a odvahu 
  • Gorse - pomáhá při pocitech zklamání, pesimismu a beznaděje
  • Olive - její užívání je vhodné při pocitech vyčerpání, vyhoření a nedostatku energie 
  • Rock Rose - je napomocná při stavech úzkosti, panice a strachu 
  • Scleranthus - je skvělým pomocníkem, jestliže se cítíte nerozhodní a nejistí 
  • Wild Rose - máte pocit apatie a bezmoci, ztrátili jste zájem o život...


Jak vybrat správnou esenci

Výběr vhodné Bachovy květové esence je individuální a závisí na konkrétních pocitech a emocích, které prožíváte. Pokud si nevíte rady s výběrem květových esencí, je vhodné si sjednat konzultaci s vyškoleným praktikem Bachovy květové terapie.


Schüsslerovy tkáňové soli pro podporu psychické rovnováhy

Tkáňové soli působí na úrovni buněk a mohou podpořit celkovou vitalitu a psychickou rovnováhu. Některé z nich jsou vhodné při stavech vyčerpání, únavě a celkové slabosti, jež často doprovázejí zimní období - zimní blues:

  • Kalium phosphoricum D6 - pomáhá při stavech vyčerpání, nervozitě a nespavosti
  • Natrium chloratum D6 - podporuje emoční vyrovnanost a pomáhá při pocitech osamělosti, smutku
  • Magnesium phosphoricum D6 - přináší úlevu při napětí a svalových křečích, které mohou souviset se stresem
  • Ferrum phosphoricum D12 - posiluje imunitu a pomáhá při únavě


Je vhodné kombinovat tkáňové soli a Bachovy esence

Tkáňové soli a Bachovy květové esence se mohou vzájemně kombinovat a doplňovat, neboť tím zesilují svůj účinek. Před zahájením užívání je vhodné vše konzultovat s praktikem, který vám pomůže s výběrem, které Schüsslerovy tkáňové soli a Bachovy květové esence jsou pro váš momentální stav nejvhodnější.


Jak ještě zlepšit náladu při "zimní depresi"

  • Pohyb - pravidelná fyzická aktivita, i když jen krátká procházka na čerstvém vzduchu, výrazně zlepšuje náladu a celkové prožívání nejen zimního období.

  • Vyvážená strava - pro dobrou náladu je pestrá a vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály důležitá. Zaměřte se na potraviny bohaté na tryptofan, prekurzor a serotonin (např. banány, ořechy, semena).

  • Dostatek spánku - spánek je pro naše tělo velmi důležitý. Zároveň je vhodné dodržovat i spánkovou hygienu jako je teplota místnosti, dostatek čerstvého vzduchu, odložení pracovních věcí do jiné místnosti.

  • Sociální kontakty - prožívání společného času s blízkými přáteli a rodinou napomáhá ke  zlepšení vztahů a nálady. Nezůstávejte se svými pocity sami. Věnování se svým zálibám přináší pocity radosti a naplnění.

  • Relaxační techniky - jóga, meditace nebo dechová cvičení jsou skvělé pro uvolnění napětí a stres po celém dni.

  • Světloterapie - pokud trpíte výrazným nedostatkem světla, může vám pomoci světelná terapie.

  • Bylinky - některé bylinky, jako je třezalka, meduňka, levandule...  mohou zlepšit náladu i spánek.

  • Hřejivé koupele - teplá koupel s aromatickými oleji je skvělým pomocníkem pro uvolnění svalů a  má vliv na zlepšení vašeho prožívání v zimním období.


Zimní blues není nemoc

Zimní blues není nemoc, ale spíše přirozená reakce vašeho organismu na změnu ročního období. S pomocí vhodných metod můžete pro vás tuto nepříjemnou fázi ročního období překonat a užít si i zimní měsíce naplno. 

Ráda vás doprovodím na cestě změny...





Příběhy z praxe

Příběhy z praxe najdete na blogu v sekci Z poradny

Kraniosakrální terapie mne vždy dovede do stavu hluboké meditace. V onu jedinečnou chvíli jsem naplno sama se sebou, svým tělem, pocity… Vše najednou přestává existovat. Jsem v jednotě s tělem a svou duší. Pokaždé cítím změnu, která postupem času nabírá na síle.